L-citrulin
L-citrulin je neesenciální aminokyselina, která se v naší stravě nachází jen v malém množství. Najdeme ji například v melounu. Přesto, hraje důležitou roli v mnoha biologických procesech. Zajímavostí je, že se citrulin nestává přímo oxidem dusnatým. Ledviny mění L- citrulin na aminokyselinu L-arginin a později na oxid dusnatý. L-citrulin se používá ke zvýšení výkonu u sportovců a jako
kardiovaskulární doplněk výživy.
L-citrulin ledviny L-arginin játra L-ornitin močovinový cyklus Močovina zpracování ledvinami Moč (odstranění z těla). Ornitin čistí tělo od odpadních produktů obsahujících dusík N a nahromaděný odpadní produkt amoniak NH3.
Suplementace L-argininu poskytuje radikální zvýšení hodnoty L-argininu v plazmě okamžitě, zatímco doplňování L-citrulinu zvyšuje
hladinu argininu po delší dobu, takže tuto 2kombinaci využíváme jako prolong formu u léků (s postupným uvolňováním).
Jaký je rozdíl mezi L-citrulinem a citrulinem malátem?
Je lepší používat citrulin malát nebo čistý L-citrulin? Jediný rozdíl mezi těmito dvěma verzemi citrulinu je, že citrulin malát obsahuje malát, nebo kyselinu jablečnou. To je vše. Na internetu najdete různá tvrzení, že kyselina jablečná pomáhá účinněji absorbovat citrulin do těla, to však není hlavní důvod, proč se podává v kombinaci s citrulinem. Spolu jsou důležitou součástí koloběhu kyseliny citrónové. Koloběh kyseliny citrónové je jedním ze způsobů, jak si tělo produkuje energii. Suplementací citrulin malátem dosáhnete rozšíření cév (citrulin) s tvorbou energie (kyselina jablečná jako malát).
Proč používat L-citrulin v kombinaci s Argininem?
Oxid dusnatý je velmi malá, ale důležitá molekula v lidském těle, která kromě jiných funkcí reguluje průtok krve a krevní tlak. NO se vyrábí v těle z dusitanů a dusitany mohou být vyrobeny z dusičnanů (šťáva z červené řepy), nebo z argininu. POZOR! Roztoky na ústní hygienu s obsahem chlorhexidinu používejte pouze při akutních zánětech, protože tyto roztoky redukují ústní přirozenou mikroflóru, která také přispívá k proměně dusičnanů z potravy na dusitany, které jsou také zdrojem molekuly NO.
L-ornitin: Co je L-ornitin?
L-ornithin je aminokyselina, která se používá hlavně ve vašem močovinovém cyklu při odstraňování přebytečného dusíku z těla. L-ornithin je důležitý pro odstraňování vašich tělesných odpadů. Amoniak (NH3) je odpadní produkt, který je výsledkem buněčného metabolismu. Pokud jsou hladiny amoniaku příliš vysoké, může to mít nepříznivé účinky na vaše zdraví, protože mohou být toxické. L-ornithin funguje jako katalyzátor, který přeměňuje amoniak na močovinu, která je následně odstraněna z vašeho těla močí. L-ornithin se vytváří ve vašem těle, jinými slovy, nejde o esenciální aminokyselinu, kterou potřebujete pouze z externích zdrojů. Nachází se v nejvyšších koncentracích ve vaší pojivové tkáni, například ve vaší kůži. Jak tedy můžete vy a váš cvičební režim těžit z L-ornithinu? Kromě funkcí pro nakládání s odpady je také známo,
Jeho užívání se nedoporučuje a v některých případech je kontraindikováno:
- v těhotenství a během kojení z důvodu nedostatečných informací o dlouhodobém užívání v průběhu těhotenství a účincích na plod.
- u dětí – příliš vysoké dávky u dětí mohou vyvolat závažné nežádoucí účinky.
- při alergických onemocněních a astmatu, kdy může dojít ke zhoršení stavu.
- při herpes zoster, protože L-arginin potencuje herpetem, při hypotenzi, kterou může zhoršit.
- po prodělaném infarktu myokardu.
- 2 týdny před plánovaným chirurgickým zákrokem.
Upozornění: nekombinovat s léky na ředění krve!
Podobně jako u jiných látek, i v tomto případě je vhodné věnovat pozornost případným lékovým interakcím. L-arginin by se neměl užívat s antihypertenzivy, nitráty a inhibitory fosfodiesterázy. Nebezpečná je hlavně kombinace se sildenafilem, která může vyvolat závažné formy hypotenze. Interakce s potravinami nejsou známy.
Dávkování:
prášek se samotný užívá 2×2 lžičky
Naše strategie: V pilotní studii jsme použili dávku 6 g na den, což odpovídá 12 cps na den.